KODIS

Od 12. prosince 2021 do Beskyd veřejnou dopravou častěji

Do Beskyd veřejnou dopravou častěji

Moravskoslezské Beskydy jsou dlouhodobě vyhledávanou lokalitou pro krátkodobou turistiku. Cestování individuální automobilovou dopravou je sice rychlejší, ale ve větším měřítku způsobuje obcím v Beskydech neřešitelné problémy s parkováním. Navíc je osazenstvo vozidla při volbě trasy limitováno nutností návratu zpět na stejné místo.

Koordinátor ODIS proto připravil k prosincovým změnám jízdních řádů novinky, které by měly zatraktivnit nabídku veřejné dopravy do vyhledávaných lokalit Beskyd a navíc umožnit plánovat výšlapy variabilněji, tj. zahájit a ukončit turistickou trasu na odlišných místech.

Co tedy nového v jízdním řádu ODIS najdeme?

Kromě postupného nasazování nových patrových jednotek push-pull na vlakovou linku S6 mezi Ostravou a Frýdlantem nad Ostravicí (v pracovní dny) a mezi Ostravou a Frenštátem pod Radhoštěm (o víkendech a svátcích) došlo i k úpravám v jízdních řádech vlaků a na nich navazujících autobusů.

Po mnoha letech se obnovují o sobotách, nedělích a svátcích přímé spěšné vlaky pod názvem Lysohor z Ostravy na Ostravici. Ráno pojedou vždy dva vlaky. První vyjíždí z ostravského hlavního nádraží v 7.50, dále zastaví ještě ve Svinově (8.05) a ve Vítkovicích. Druhý vlak začíná ve Svinově v 10.05. Zpátky z Ostravice spěšný vlak odjíždí v 15.04, v letním období pak ještě v 17.04.

Současně dochází k zahuštění provozu na návazných autobusových linkách č. 345 z Frýdlantu nad Ostravicí do Malenovic a č. 348 z Ostravice na Bílou. Tyto linky vždy navazují na příjezd vlaku, podobně jako linka 343 z Čeladné do Podolánek, linka 655 z Frenštátu pod Radhoštěm do Trojanovic, Ráztoky nebo linka 318 z Frýdku-Místku na Visalaje. Nejvhodnější spojení dle vlastních požadavků si můžete naplánovat přímo v mobilní aplikaci ODISapka.

Nové prodejní terminály ve vlacích

V nových jednotkách push-pull na lince S6 (Ostrava hl.n. – Frýdlant nad Ostravicí – Frenštát pod Radhoštěm město) najdou cestující i prodejní terminály, na nichž lze zakoupit jízdenku ODISkou, popř. ZETkou. Ceny jízdenek zakoupených na prodejních terminálech ve vlaku jsou samozřejmě bez jakékoliv přirážky a umožňují zvýhodněný přestup na další návazné linky ODIS.

Tipy

Podívejte se na turistickou mapu a mezi Visalajemi, Malenovicemi, Ostravicí, Bílou, Čeladnou a Trojanovicemi naleznete řadu různě dlouhých a různě náročných tras pro zimní i letní turistiku. A auto nechte doma. Pro celodenní cestování využijte celosíťovou jízdenku ODIS za pouhých 200,– Kč, kterou si můžete zakoupit již doma přes mobilní aplikaci ODISapka, nebo až na nádraží. A na jednu jízdenku ve volných dnech může cestovat až 5 osob, z toho dvě mohou být starší 15 let – tedy celá rodina!