KODIS

Novinky v ODISapce – rezervační systém a MHD v Opavě

V červenci tomu bude již rok, kdy Koordinátor ODIS s.r.o. představil veřejnosti novou mobilní aplikaci pro cestování v Integrovaném dopravním systému Moravskoslezského kraje ODIS – ODISapku.

ODISapka je k dispozici zdarma ke stažení pro mobilní telefony s operačním systémem Android nebo Apple iOS. Umožňuje zobrazit odjezdy spojů ze zastávek, včetně aktuálního zpoždění, vyhledat spojení v rámci celého Moravskoslezského kraje a systému ODIS (autobusy, vlaky, MHD) a zároveň zakoupit jízdenky za nejvýhodnější ceny v rámci ODIS, tj. jako kdyby cestující platil čipovou kartou ODISka.

Zakoupená jízdenka je pak v mobilní telefonu zobrazena ve formě QR kódu, který cestující jednoduše zobrazí na displeji a předloží ke kontrole řidiči, průvodčímu nebo pracovníku přepravní kontroly, případně přiloží ke čtečce odbavovacího zařízení ve vozidlech vybavených čtečkami QR kódů.

ODISapka je průběžně vylepšována a doplňována o nové funkce, jednou z těch významnějších aktuálních novinek je zavedení rezervačního systému na určené autobusové linky. Zakoupením jízdenky přes ODISapku získává cestující nárok na garantovanou přepravu ve vozidle, avšak bez nároku na místo k sezení. Této možnosti je využíváno v Jeseníkách na lince č. 885 z Karlovy Studánky na Ovčárnu, kde je celková kapacita omezena, a dále v Beskydech na linkách č. 348 a 349 v oblasti Bílé a Bumbálky, kde jsou vybrané spoje provozovány naopak na základě telefonické objednávky a nyní také na základě zakoupené jízdenky přes ODISapku.

Od 1. července 2021 bude možné prostřednictvím ODISapky rezervovat i přepravu jízdního kola na vybraných spojích a relacích linky č. 885.

Od stejného data lze přes ODISapku zakoupit nově i jízdenky na linky MHD Opava, a to v souvislosti s dokončením plné tarifní integrace Městského dopravního podniku Opava do ODIS.

V další rozvojové etapě připravuje KODIS integraci mobilní aplikace se systémem dopravních čipových karet ODISka, které jsou primárním nosičem dlouhodobých časových jízdenek v rámci dopravního systému ODIS, pilotní projekt by měl být spuštěn ještě v letošním roce.