KODIS

Proč si mám ODISku pořídit?

ODISka je jediným vzájemně uznávaným elektronickým platebním prostředkem u dopravců zajišťujících veřejnou osobní dopravu v rámci Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS. Vývoj možností jejího využívání sahá do roku 2011. Jedná se o bezkontaktní čipovou kartu, kterou je možné v rámci Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS využít dvěma základními způsoby a to:

a) jako nosič dlouhodobých časových jízdenek,
b) jako elektronickou peněženku,

přičemž oba základní způsoby využití je možné vzájemně kombinovat. Současně s tím je možné ODISku využít také jako nosič dalších aplikací, mezi které patří například produkt „Karta ČD“.

ODISku si můžete vyřídit ve dvou základních formách a to jako ODISku nepřenosnou, kterou je pak možné pořídit s profily odpovídajícími druhu požadovaného jízdného (obyčejné, děti 6 – 15 let, žáci a studenti 15 – 26 let, důchodci, invalidní důchodci pro invaliditu 3. stupně, osoby starší 65 let, osoby starší 70 let) nebo ODISku přenosnou (anonymní).

V prostředcích Dopravního podniku Ostrava a.s. můžete jízdné uhradit také prostřednictvím bezkontaktních bankovních platebních karet spadajících pod karetní asociace Visa a Mastercard.

Proč si mám ODISku pořídit?

 • V peněžence mám jenom jednu průkazku.
  ODISka nahradila jak samotnou dlouhodobou časovou jízdenku, tak průkaz s výjimkou celostátně platných žákovských průkazů. Všechny informace jsou nahrány na ODISce.
 • Mohu výhodněji cestovat.
  S ODISkou jsou vybrané druhy jízdného levnější. Aktuálně se to týká jednotlivého jízdného v regionálních autobusech a ve vlacích a ve vybraných městech při využití elektronické peněženky. Cestující může také v případě využívání ODISky ušetřit při přestupech.
 • V peněžence mám jenom jednu průkazku.
  ODISka nahrazuje jak samotnou dlouhodobou časovou jízdenku, tak průkaz s výjimkou celostátně platných žákovských průkazů. Všechny informace jsou nahrány na ODISce.
 • Nemusím se starat o peníze.
  V případě využívání elektronické peněženky po jednorázovém vložení hotovosti na ODISku již dále hotovost cestující neřeší a využívají tu, vloženou na ODISku.
 • Při ztrátě nebo krádeži o dlouhodobou časovou jízdenku nebo výši elektronických peněz na elektronické peněžence ODISky nepřijdu.
  Cestující se nemusí obávat, že o svou dlouhodobou časovou jízdenku nebo o výši elektronických peněz na elektronické peněžence ODISky přijde v případě ztráty nebo krádeže. Podmínkou je blokace karty ze strany cestujícího, přičemž karta je skutečně zablokována nejpozději do tří dnů od požadavku cestujícího.
 • Jednotlivé jízdné mohu hradit z elektronické peněženky ODISky také v autobusech dopravce ARRIVA MORAVA a.s. a TQM-holding s.r.o. na území jiných krajů.
 • Na ODISce si mohu aktivovat produkt Karta ČD a také další aplikace standardně nabízené pro bezkontaktní čipovou kartu dopravce České dráhy, a.s. In Karta.

Pro cestování spoji na území Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS a také ve vlacích Českých drah, a.s. po celé České republice mohou cestující využívat pouze jednu bezkontaktní čipovou kartu a to právě ODISku s aktivovaným produktem Karta ČD.