Koordinátor ODIS s.r.o.
3 měsíce

Novinkou ostravského bikesharingu je propojení s celoroční jízdenkou ODIS a znamená celkem 30 minut jízdy na kole zdarma

Služba sdílených městských kol (tzv. bikesharing), kterou Ostravané mohou využívat od dubna 2019, se mezi nimi stále těší velké oblibě. Statutární město Ostrava se proto s provozovatelem služby, společností Nextbike Czech Republic s.r.o., snaží vycházet vstříc přáním jejích uživatelů a nadále ji rozvíjet. Nově je proto nyní možné zapojit do aplikace Nextbike dlouhodobou 365denní časovou jízdenku ODIS pro tarifní zóny 1 nebo 2 na dopravní kartě ODISka nebo ZETKA, na platební kartě (fyzická platební karta), v mobilní aplikaci ODISapka nebo MojeDPO.  Držitelé takové jízdenky obdrží k dosavadním 15 minutám jízdy zdarma ještě dalších 15 bezplatných minut.

Náměstkyně primátora Kateřina Šebestová připomíná, že Ostrava podporuje bikesharing od jeho začátků, protože v něm spatřuje zdravý, ekologický a mnohdy oproti autu i rychlejší způsob dopravy: „Propojení služby sdílených kol s jízdenkou ODIS je zároveň spojením dvou možností pohybu po městě, z nichž oba jsou šetrné k životnímu prostředí. Další čtvrthodinu bezplatné jízdy na sdíleném kole mohou uživatelé vnímat jako svého druhu bonus za jejich zodpovědný přístup. Je totiž v našem zájmu, aby se služba sdílených kol stávala veřejnosti co nejdostupnější. Přispívá ke snižování emisí, pěstování zdravého životního stylu a lepší dopravní situaci v našich ulicích.“

Způsob propojení této jízdenky s aplikací Nextbike není složitý. Stačí v hlavním menu aplikace zvolit sekci „Předplatné a partnerské výhody“ (eventuelně „Moje tarify a výhody“). Druhým krokem je pouhé kliknutí na tlačítko +. To se nachází vlevo nahoře spolu s textem „Koupit předplatné/Přidat partnera“. V sekci „Dostupní partneři“ uživatel následně vybere položku podle toho, na jakém nosiči má příslušnou jízdenku nahranou, načež zvolí možnost „Propojit s partnerem“. K úplnému dokončení pak stačí pouze vyplnit požadované údaje. A je hotovo!

„Dopravní podnik Ostrava chce být laskavým, spolehlivým a moderním partnerem pro naše cestující. Proto jsme jako první dopravce v republice umožnili v naší mobilní aplikaci Moje DPO vyhledání dopravního spojení v přímé návaznosti na cyklodopravu a sdílená kola. Nově tuto spolupráci prohlubujeme a zvýhodňujeme naše nejvěrnější zákazníky. V aplikaci NextBiku si uživatel prostě v nové záložce snadno vypíše číslo ODISky a po ověření systémem může používat kolo 30 minut zdarma, nikoliv jen 15 minut jako jiní,“ doplňuje generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Jak dále upozorňuje náměstkyně Kateřina Šebestová, výčet dobrých zpráv pro uživatele služby nekončí. „Pro letošní červenec a srpen plánujeme navýšit počet jízdních kol k zapůjčení na 1100 kusů. Jednotlivých výpůjčních stanovišť aktuálně máme ve městě 350. Nová se nadále zřizují, přičemž dochází také k obnově takzvaně „vypnutých“ stanovišť po zimním období. Provozovatel navíc investoval nemalé finanční prostředky do nových uzamykacích systémů, aby co nejúčinněji předcházel a zabraňoval krádežím kol.“

Výkonný ředitel společnosti Nextbike Czech Republic s.r.o. Lukáš Luňák zdůrazňuje plynulou a uživatelsky vstřícnou provázanost služby s městskou každodenností: Na bikesharing lze nahlížet, mimo jiné, jako na prodlouženou ruku MHD. Ve spoustě evropských měst nextbike funguje v symbióze s místními dopravními podniky a tím zvyšuje celkovou efektivitu městské mobility. Velmi nás těší, že jsme se právě v Ostravě k tomuto modelu připojili. Věříme, že Ostraváci propojení nextbike účtu s ODISkou využijí v hojném počtu a najdou díky prodloužení jízdy zdarma i vzdálenější cíle svých cest.“

Zatímco v „průkopnické“ sezóně 2019 posloužila sdílená kola k přesunu ve 434 496 případech, loni už provozovatel evidoval 513 747 výpůjček. Rekordním se stal rok 2020, kdy počet zapůjčení ukázal přesnou cifru 669 970. 

Aktuality

Nejnovější zprávy ze světa dopravy v Moravskoslezském kraji.

S ODISkou za zážitky

S ODISkou za zážitky

Stejně jako v loňském roce mohou držitelé personifikované platné ODISky využít slevu při návštěvě vybraných hradů, zámků a kulturních zařízení v Moravskoslezském kraji.

9 dní
Tarifní změny v ODIS od 11. 6. 2023

Tarifní změny v ODIS od 11. 6. 2023

Od neděle 11. června 2023 dojde v rámci integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS k několika tarifním změnám.

9 dní
Změny jízdních řádů od 11. 6. 2023

Změny jízdních řádů od 11. 6. 2023

Od neděle 11. června 2023 dochází ke změnám jízdních řádů linek ODIS.

12 dní
Změna obsluhy letiště Leoše Janáčka Ostrava

Změna obsluhy letiště Leoše Janáčka Ostrava

Od 1. 5. 2023 dochází ke změně v obsluze letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově.

přibližně měsíc
Zobrazit více aktualit