Koordinátor ODIS s.r.o.

Občané od 65 let

Občané od 65 let věku musí v celém systému ODIS prokázat nárok (svůj věk) na zvýhodněné jízdné.

Občané od 65 let věku prokazují nárok na cenově zvýhodněné jízdné při běžném odbavení některým z níže uvedených platných dokladů: 

 • Občanský průkaz.
 • Cestovní pas.
 • Bezkontaktní čipová karta ODISka s nahraným slevovým profilem „Občan 65+“.
 • Bezkontaktní čipová karta ZETKA s nahraným slevovým profilem „Občan 65+“.
 • Bezkontaktní bankovní platební karta (registrovaná) s nahraným slevovým profilem „Občan 65+“.

Občané od dovršení 65 let věku mohou v celém systému ODIS po prokázání nároku na slevu využívat cenově zvýhodněné jízdné. Jednotlivé jízdné je možné pořídit jako elektronické nahrané na kartu nebo v papírové podobě. Dlouhodobé časové jízdné je nahráno na bezkontaktní čipovou kartu ODISka, ZETKA nebo na registrovanou bezkontaktní bankovní platební kartu (platí pouze na linkách MHD Ostrava v rámci obsluhované oblasti) po nastavení slevového profilu „Občan 65+“. Slevový profil bude nastaven v Dopravním infocentru ODIS nebo předprodejním místě jízdních dokladů po předložení dokladu totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas).

Přehled veškerých poskytovaných slev v této kategorii dle tarifních oblastí

 • REGION a MĚSTO Havířov

Občané od 65 let cestují linkami regionálních autobusových dopravců a vlaky zařazenými do ODIS za jednotlivé i dlouhodobé časové jízdné se slevou 50 % z ceny obyčejného (plného) jízdného. 

Na linkách MHD Havířov platí tarif a smluvní přepravní podmínky vyhlášené dopravcem. Dokumenty jsou uvedeny na webových stránkách dopravce Transdev Slezsko a.s.

 • MĚSTO Bruntál, Krnov, Třinec 

Občané od 65 let cestují za cenově zvýhodněné dlouhodobé časové jízdné linkami MHD, linkami regionálních autobusových dopravců a vlaky zařazenými v ODIS.

 • MĚSTO Český Těšín, Frýdek-Místek, Karviná, Orlová, Ostrava

Občané od 65 let cestují za cenově zvýhodněné 365denní dlouhodobé časové jízdné za 0 Kč linkami MHD, linkami regionálních autobusových dopravců a vlaky zařazenými v ODIS.
Občané narození před 1. 1. 1946 mohou cestovat bezplatně s platným osobním dokladem (občanský průkaz, cestovní pas) v tarifní oblasti MĚSTO Ostrava (zóna 1) linkami MHD a linkami regionálních autobusových dopravců.

MHD Frýdek-Místek 511 

Občané od 65 let cestují za cenově zvýhodněné 365denní dlouhodobé časové jízdné za 1 Kč. Jízdné je platné pouze linkami MHD Frýdek-Místek v rámci obsluhované oblasti (zóna 511).

Na linkách MHD lze uplatnit dlouhodobé časové jízdné pro tarifní oblast MĚSTO Frýdek-Místek, a to pouze v rámci této oblasti. 

 • MĚSTO Nový Jičín

Občané od 65 let cestují za jednotlivé jízdné se slevou 50 % z ceny obyčejného (plného) jízdného nebo 365denní dlouhodobé časové jízdné za 0 Kč linkami MHD a linkami regionálních autobusových dopravců. 

 • MĚSTO Krnov

Občané nad 65 let cestují za cenově zvýhodněné (zlevněné) jednotlivé jízdné linkami MHD a linkami regionálních autobusových dopravců (jednotlivé jízdné ve vlacích neplatí) a cenově zvýhodněné dlouhodobé časové jízdné linkami MHD, linkami regionálních autobusových dopravců a vlaky zařazenými v ODIS.

 • MĚSTO Opava

Občané od 65 let cestují v zóně 30 za cenově zvýhodněné dlouhodobé časové jízdné linkami MHD, linkami regionálních autobusových dopravců a vlaky zařazenými v ODIS.

V zóně 300 cestují občané nad 65 let za cenově zvýhodněné dlouhodobé časové jízdné se slevou 50 % z ceny obyčejného (plného) jízdného linkami regionálních autobusových dopravců a vlaky zařazenými v ODIS. Dlouhodobé časové jízdné pro zónu 300 nelze uplatnit na linkách MHD Opava.

 • Tarifní oblast OPAVA XL 

Občané od 65 let cestují za cenově zvýhodněné dlouhodobé časové jízdné linkami MHD, linkami regionálních autobusových dopravců a vlaky zařazenými v ODIS. Cena dlouhodobého časového jízdného je dána součtem ceny tarifní oblasti MĚSTO Opava a podílu z ceny dlouhodobého časového jízdného zóny REGION se slevou 50 % z ceny obyčejného (plného) jízdného. 

 • Tarifní oblast XL

Občané od 65 let cestují za jednotlivé jízdné se slevou 50 % z ceny obyčejného (plného) jízdného linkami MHD a linkami regionálních autobusových dopravců. Vlaky zařazenými do ODIS cestují občané nad 65 let za jednotlivé jízdné REGION se slevou 50 %. 
Dlouhodobé časové jízdné není pro tuto oblast definováno.

 • Tarifní oblast XXL

Občané od 65 let cestují za jednotlivé jízdné se slevou 50 % z ceny obyčejného (plného) jízdného linkami MHD a linkami regionálních autobusových dopravců. Vlaky zařazenými do ODIS cestují za jednotlivé elektronické jízdné REGION se slevou 50 % z ceny obyčejného (plného) jízdného nebo papírovou krátkodobou 60minutovou jízdenkou XXL se slevou 50 % z ceny obyčejného (plného) jízdného.

Občané od 65 let cestují za cenově zvýhodněné dlouhodobé časové jízdné se slevou 50 % z ceny obyčejného (plného) jízdného linkami MHD, linkami regionálních autobusových dopravců a vlaky zařazenými v ODIS.